5 porad ułatwiających projektowanie blatu kuchennego

Blat kuchenny to ważny element każdego projektu… Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Czymże jest więc blat? Wiemy na pewno, że jest to powierzchnia bardzo często używana przez domowników. Musi być wytrzymała, funkcjonalna i oczywiście estetyczna. Zaprojektowanie blatu idealnego jest nie lada wyzwaniem!

W pierwszej kolejności musimy sobie uświadomić, że nie ma jednego właściwego rozwiązania. Każda projektowana kuchnia jest inna, wymagania i przyzwyczajenia mieszkańców również nie są jednakowe. Jaki więc powinien być kształt, wymiar i kolor blatu kuchennego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wszystkie pytania. Można jednak wypracować pewien schemat, który każdorazowo ułatwi zadanie.

 

Kształt blatu, czyli krok pierwszy

Kształt blatu to pierwszy krok podczas projektowania wnętrza kuchni. W dużej mierze jest on uzależniony od wymiarów pomieszczenia. Nie jest to zadanie łatwe, ale aby się do niego przygotować, wystarczy poznać się z pewne gotowe i sprawdzone rozwiązaniami. Może się to okazać bardzo przydatne, zwłaszcza dla początkujących projektantów.

Dużym wyzwaniem są niewielkie, wąskie kuchnie. Rozwiązaniem dla nich są blaty w kształcie litery L. Podobna metoda sprawdzi się, kiedy dysponujemy wyłącznie aneksem kuchennym. W obu przypadkach oszczędzamy wolną przestrzeń, jednocześnie dając domownikom swobodę. Kiedy kuchnia jest naprawdę mała i litera L nie wchodzi w grę, trzeba pokusić się o kompromis. Wolne odcinki blatu będą musiały być krótkie, dobrze jednak aby były od siebie oddzielone, np. płytą grzewczą.

Popularnym kształtem zabudowy kuchni jest litera I. Blat kuchenny oraz pozostałe elementy wyposażenia znajdują się tylko na jednej ścianie. Kiedy jest to najbardziej optymalne? Kiedy kuchnia jest wąska i długa albo kiedy kuchnia połączona jest z salonem.

Najprawdopodobniej najwygodniejszym rozwiązaniem, jest blat w kształcie litery U. Niestety ogranicza je wielkość kuchni. Na zabudowanie trzech ścian można pozwolić sobie tylko w przestrzennych wnętrzach. Przyjmuje się, że minimalna szerokość kuchni to 240 cm. Zaletą tego rozwiązania jest to, że sprawdzi się również w pomieszczeniach nietypowych – pozwala na zabudowę wieloboku.

 

Jak dobrać wymiary blatu?

Kiedy zdecydujemy już, jaki powinien być kształt blatu, pozostaje precyzyjne wymiarowanie. Dobry program do projektowania kuchni znacznie ułatwi to zadanie. Po podaniu wymiarów pomieszczenia będzie można w miarę prosty sposób rozmieścić blat, a także pozostałą zabudowę. Są jednak zasady, które należy znać.

Jaka powinna być głębokość blatu? Za wymiar optymalny przyjmuje się 60 cm. Jest to standard, odpowiadający rozmiarom podstawowych urządzeń kuchennych. Oczywiście zdarzają się szczególne przypadki zmiany wymiaru, ale muszą one być już rozpatrywane pod indywidualne rozwiązania. Jeżeli pozwala na to miejsce i jest takie zapotrzebowanie, stosuje się blaty głębsze.

Drugie pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać to, na jakiej wysokości powinien znajdować się blat? Kiedyś standardem było 85 cm. Ze względu na komfort dla osób wyższych standard rozszerzył się do zakresu 85 cm – 90 cm. W rzeczywistości jednak ten wymiar powinien być dostosowany indywidualnie do osoby, będącej w danej kuchni szefem, a przynajmniej mającej spędzać w niej najwięcej czasu.

Ostatni z wymienionych, ale nie mniej ważny wymiar to grubość blatu. Rzutuje na nią m.in. rodzaj materiału. Standard mieści się pomiędzy 2,7 cm do 4 cm. Blat kuchenny musi być wytrzymały, dlatego nie może być zbyt cienki. Plusem stosowania standardowych wymiarów jest łatwy montaż płyty kuchennej oraz zlewozmywaka. Ich elementy montażowe przystosowane są do standardowych rozwiązań.

 

Z czego blat kuchenny?

Materiał i kolor blatu to w dużej mierze kwestie estetyczne. Dobrze zaprojektowana kuchnia musi być nie tylko funkcjonalna, ale powinna także zachwycać wyglądem. Materiał blatu musi być dopasowany do całego pomieszczenia. Przy jego wyborze ważny jest jeszcze aspekt finansowy, czyli kwota jaką zamierza przeznaczyć na urządzenie klient.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów blatów jest płyta laminowana. Kiedyś jej jakość pozostawiała wiele do życzenia, jednak od kilku lat producenci mocno podnieśli poprzeczkę dla swoich produktów. Zaletą tego materiału jest różnorodność. Płyty mogą imitować praktycznie każdy inny materiał, pozostając w atrakcyjnej cenie. Warto jednak decydować się wyłącznie na sprawdzonych producentów.

Blaty kuchenne z kompozytu są trwałe i solidne, ale również odpowiednio droższe. Jeszcze wyższa półka cenowa to blaty z  kamienia naturalnego. Jeżeli domownicy cenią sobie luksus i elegancję, takie blaty ich zachwycą. Paleta barw i tekstur jest na tyle bogata, że nawet wymagający klienci wybiorą coś dla siebie.

Rozwiązaniem minimalistycznym, ale też oryginalnym i nowoczesnym są blaty ze stali. Jest to materiał odporny zarówno na zabrudzenia, jak i na uszkodzenia.              Jedyne, o czym należy pamiętać, to wycierania ich na sucho – tylko w ten sposób pozostaną estetyczne. Jeszcze bardziej innowacyjnym rozwiązaniem są szklane blaty kuchenne. Są one drogie, ale niezwykle efektowne.

Na koniec pozostawiliśmy ponadczasowy materiał, czyli blat kuchenny drewniany. Dla miłośników ciepłych i przytulnych pomieszczeń jest to najczęściej jedyny słuszny wybór. Nie zniechęca ich możliwość trwałego zabrudzenia powierzchni np. poprzez położenie gorącego garnka, czy rozlanie wina. Drewno to drewno, zawsze będzie miało swoich zwolenników.

 

Jak dobrać kolor blatu kuchennego?

Kolor blatu często ma kluczowe znaczenie w aranżacji całej kuchni. Można wykorzystać go jako kontrast wobec pozostałego wyposażenia albo wykonać go w takiej samej tonacji kolorystycznej tworząc spójną całość. Wszystko jest zależne od tego, co chcemy uzyskać.

Jeżeli szafki i ściany są ciemne, ciekawym rozwiązaniem może być biały (lub po prostu jasny) blat kuchenny.  Podobnie w odwrotnym przypadku, czyli jasnej kuchni i kontrastującego koloru blatu. Jeżeli jednak cała kuchnia jest kolorowa, dobrze jest zastosować jak najbardziej jednolity blat kuchenny. Pozwoli nam to zapanować nad kolorystycznym chaosem.

Projektując wnętrza dla klientów, w pierwszej kolejności trzeba poznać ich oczekiwania, ale także przyzwyczajenia. Ta zasada odnosi się również do wyboru blatu. Jeżeli domownicy planują trzymać na nim wiele rzeczy, zarówno dekoracyjnych (słoiki, wazony), jak i praktycznych (blender, czy wolnostojący ekspres do kawy) to kolor blatu powinien być monochromatyczny.

 

Gniazda wpuszczane w blat kuchenny, czyli blat funkcjonalny

Dobrze zaprojektowane wnętrze nie tylko odpowiada standardom, ale także jest indywidualnie dopasowane do potrzeb domowników. Co więcej, nie wystarczy aby odpowiadało na aktualne zapotrzebowania mieszkańców, powinno je wyprzedzać. Dobry projektant pamięta o istotnych detalach, jakimi mogą być np. gniazda wpuszczone w blat kuchenny, klient nie koniecznie.

Wiele rozwiązań uzależnionych jest od wielkości i układu pomieszczenia. Jeżeli jednak jest ona na tyle duża, że pozwala na więcej, czemu tego nie wykorzystać? Nie musimy ograniczać się tylko do klasycznego blatu, możemy zwiększyć jego powierzchnię projektując dodatkowo, odpowiadającą mu wyspę kuchenną.

Blat kuchenny to najistotniejszy element w kuchni i co do tego prawdopodobnie nikt nie ma wątpliwości. Warto poświęcić mu odrobinę więcej czasu, aby był idealny. Kreatywne i oryginalne rozwiązania często są ciekawe, ale warto opierać je o pewne standardy. Blat kuchenny powinien być idealny zarówno pod kątem estetycznym, jak i wytrzymałościowym i funkcjonalnym.

Jeżeli projektujesz zawodowo albo dopiero wiążesz z tym swoje plany, zainwestuj w dobry program. On zdecydowanie ułatwi Ci pracę na każdym etapie. Naszą propozycją jest KD Max, o którego funkcjach przeczytasz na stronie: https://www.kdmax.pl/funkcje/.

Pobierz demo KD Max

Wypełnij poniższy formularz, a na podany adres email otrzymasz wiadomość z linkiem do pobrania wersji demonstracyjnej programu KD Max wraz z linkami do filmów instruktażowych. Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu 5 minut, prosimy o sprawdzenie folderu “Spam”.Proszę czekać, trwa wysyłanie wersji demo

Administratorem moich danych jest Grupa TMSYS reprezentowana przez Spółkę TM SYS Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie 31-574, ul. Ciepłownicza 23.

Podanie przeze mnie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty wchodzące w skład Grupy TM SYS oraz podmioty przetwarzające w imieniu Administratora. Mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą̨ przetwarzane do odwołania mojej zgody, a po takim odwołaniu, przez okres przedawnienia roszczeń przysługujących Administratorowi danych i w stosunku do niego. Mam prawo żądania od Administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawa do przenoszenia danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych mam prawo do kontaktu z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem ul. Ciepłownicza 23, 31-574 Kraków lub email: IODO@tmsys.pl
Więcej informacji mogę znaleźć w Polityce prywatności - TUTAJ.

Zacznij pracę w programie KD MAX już od 160 zł miesięcznie

Czytaj więcej