Dlaczego odpowiedni dobór światła jest tak ważny?

Nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze z idealnie dobranymi kolorami nie będzie wystarczająco dobrze wyglądać jeżeli wykorzystamy nieodpowiedni rodzaj oświetlenia. Dobrze wybrane oświetlenie wydobywa prawdziwy kolor.

Kluczowy w tym wypadku jest współczynnik oddawania barw RA CRI, który jest wyrażony liczbą z przedziału 0 do 100. Im wyższy jest wskaźnik, tym naturalniej wyglądają postrzegane przedmioty. Jeżeli CRI będzie poniżej 80, kolory utracą naturalną barwę oraz kolorem zaczną zbliżać się do szarości. Odpowiednia barwa oświetlenia jest również ważna pod względem samopoczucia osób znajdujących się w danym pomieszczeniu. Działa to na podobnej zasadzie – im wyższy wskaźnik CRI, tym lepiej się czujemy. Dlatego warto dowiedzieć się jak wybierać odpowiednie oświetlenie.

 

Oprogramowanie KD Max, a pomiar oświetlenia

Z oprogramowania KD Max korzystają projektanci wnętrz, którzy przykładają bardzo dużą wagę do funkcjonalności oraz estetyki swoich projektów. Bardzo dużym ułatwieniem dla użytkowników KD Max jest to, iż program dokładnie odczytuje wstępnie ustanowione parametry oświetlenia, co znacząco przyśpiesza oraz ułatwia proces tworzenia. Projektant jest w stanie dobrać oświetlenie pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym do konkretnego pomieszczenia, bazując na odpowiednich wytycznych oprogramowania. Natomiast jeżeli będzie potrzeba wykonać bardziej zaawansowane obliczenia to dzięki zgodności z formatem IFC można gotowy projekt wczytać do różnych programów zajmujących się przeliczeniami warunków oświetlenia.

 

Czy w każdym pomieszczeniu można zastosować to samo oświetlenie?

W zależności od wykonywanych czynności, należy obliczyć optymalną ilość dostarczanego światła w konkretnym pomieszczeniu. Do pomiaru optymalnej ilości dostarczanego światła będą potrzebne nam lumeny – jest to jednostka miary strumienia świetlnego emitowanego z lampy. Czyli np. lampa LED o mocy 10W emituje 800 lumenów.

 

Lumeny vs Waty

Poniżej przedstawiamy małą ściągę przeliczania lumenów na o wiele bardziej znaną jednostkę w oświetleniu – waty.

 

 

Luksy – co to takiego?

Luksy to ilość światła w konkretnym punkcie pomiarowym. Określamy nimi światło, które dotarło na konkretny przedmiot np. na stół w jadalni.

 

Jak przeliczyć lumeny na luksy?

Aby przeliczyć lumeny na luksy musimy wiedzieć jaki kąt rozproszenia posiada lampa, ile światła trafia w punkt pomiarowy oraz z jakiej wysokości dostarczane jest światło. Ważnym elementem jest również kolor ścian, ponieważ światło rozprasza się po pomieszczeniu i odbija od ścian – białe ściany odbijają dużo więcej światła niż granatowe.

 

Różnica w temperaturze barwowej światła w pomieszczeniu

Najpewniejszym wyznacznikiem barwy światła jest wartość wyrażona w Kelwinach (K), którą powinniśmy znaleźć na opakowaniu żarówki. Im niższa jest ta wartość, tym barwa światła jest cieplejsza. Poniżej przedstawiamy krótką rozpiskę:

2000K – Bardzo ciepłe światło (jak płomień świecy)
2700K – Ciepłe światło (typowa żarówka jak za starych czasów)
3000K – Żarówka halogenowa
4000K – Neutralne białe światło
6500K – Zimne białe światło

 

Od czego zacząć?

Zaproponowany sposób pomiaru jest rzetelny przy założeniu, że pomieszczenie jest nie wyższe niż 3m oraz, że lampy świecą z sufitu w dół, a nie np.: w ścianę.

 

Oświetlenie w sypialni:
Do sypialni bądź pokoju dziecka potrzeba 250 luksów, aby można było czytać książkę nie tracąc koncentracji oraz móc poruszać się swobodnie po pomieszczeniu.
Wymagana ilość światła: 250 luksów – 2,5W z lampy LED na 1m2.
Czyli jeśli sypialnia ma 10m2 to należy zamontować 2 lampy LED o mocy 12W (2 x 12W = 24W).

 

Oświetlenie w łazience:
Łazienkę powinno oświetlać się równomiernie, natomiast nad lustrem zalecane jest wykorzystanie bardziej intensywnego światła, aby ułatwiało np. robienie makijażu. Ponadto najlepiej wybrać (zimniejszą) barwę 4000k lub 6000k, aby odzwierciedlała ona naturalny koloryt skóry.
Wymagana ilość światła: 600 luksów – 6W z lampy LED na 1m2.
Czyli jeśli łazienka ma 6m2 to należy zamontować w niej 2 lampy LED o mocy 18W (2 x 18W = 36W).

 

Oświetlenie w salonie, biurze oraz kuchni:
Te trzy pomieszczenia przedstawiamy razem, ponieważ wymagają one takiej samej ilości światła m.in.: 500 luksów na stole.
Wymagana ilość światła: 500 luksów na stole – 5W z lampy LED na 1m2.
Czyli jeśli salon ma 10m2 to należy zamontować w nim 2 lampy LED o mocy 25W (2 x 25W = 50W).

 

KD Max – czy tylko dla profesjonalnych projektantów?

Oprogramowanie KD Max ze względu na intuicyjny system aranżacji wnętrz nie wymaga wcześniejszego obycia w środowisku CAD. Nie musisz projektować profesjonalnie, aby umiejętnie zwizualizować swoje pomysły – potrzebujesz tylko odpowiednich narzędzi. Dzięki wiecznej licencji oprogramowania stawiasz na wieczną wygodę oraz nie martwisz się kończącą się subskrypcją. Bez względu na to gdzie jesteś i jaki masz pomysł na aranżację swojej przestrzeni, z KD Max będziesz mógł tworzyć dowolne powierzchnie z możliwością zrealizowania swoich pomysłów od A do Z.

Program dla stolarzy i projektantówProgram do projektowania mebli

Jeśli szukasz programu do projektowania mebli oraz kuchni to dobrze trafiłeś! 

Już teraz pobierz KD MAX i przyśpiesz swoją pracę.

Projekt wraz z wizualizacją w 15 minut!

Pobierz demo KD Max

Wypełnij poniższy formularz, a na podany adres email otrzymasz wiadomość z linkiem do pobrania wersji demonstracyjnej programu KD Max wraz z linkami do filmów instruktażowych. Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu 5 minut, prosimy o sprawdzenie folderu “Spam”.


Do jakich celów poszukujesz oprogramowania?

Proszę czekać, trwa wysyłanie wersji demo

* Przekażemy Ci drogą mailową wstępne materiały szkoleniowe potrzebne do
rozpoczęczia profesjonalnej pracy

Administratorem moich danych jest Grupa TMSYS reprezentowana przez Spółkę TM SYS Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie 31-574, ul. Ciepłownicza 23.

Podanie przeze mnie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Odbiorcami danych są podmioty wchodzące w skład Grupy TM SYS oraz podmioty przetwarzające w imieniu Administratora. Mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą̨ przetwarzane do odwołania mojej zgody, a po takim odwołaniu, przez okres przedawnienia roszczeń przysługujących Administratorowi danych i w stosunku do niego. Mam prawo żądania od Administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawa do przenoszenia danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych mam prawo do kontaktu z Inspektorem Ochrony Danych pod adresem ul. Ciepłownicza 23, 31-574 Kraków lub email: IODO@tmsys.pl
Więcej informacji mogę znaleźć w Polityce prywatności - TUTAJ.

Zakup na raty i poprzez leasing

Czytaj więcej